چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سیمنار زبان فارسی پل دوستی ایران و پاکستان

بمناسبت  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم  فردوسی ور روز پاسداشت  زبان فارسی  باهمکاری بنیاد سعدی، سمیناری  تحت عنوان "زبان فارسی پل دوستی ایران و پاکستان" توسط خانه فرهنگ راولپندی و انجمن فارغ التحصیلان  زبان فارسی در محل خانه فرهنگ باحضور آقای دکتر افتخار عارف رئیس موسسه ترویج زبان ملی پاکستان، دکتر نورمحمدمهر استادبرجسته زبان و ادبیات فارسی، جمعی از اساتید زبان فارسی وسایرمدعوین برگزار  گردید.

پس از تلاوتی چند از آیات کلام ا... مجید ، آقای دکتر کشمیری رئیس  انجمن فارغ التحصیلان فارسی  ضمن اشاره به بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت  زبان فارسی تاریخچه ای از زبان فارسی در پاکستان  ارائه نمودند.

سپس چهار نفر از اساتید زبان و ادبیات فارسی  دانشگاههای اسلام آباد و راولپندی  مقالاتی پیرامون جایگاه زبان فارسی در پاکستان ، روابط ایران و پاکستان ، زبان فارسی  میراث  مشترک ایران و پاکستان ارائه کردند  سپس خانم معصومه بتول عضو انجمن  فارغ التحصیلان زبان فارسی شعری  در وصف جایگاه زبان فارسی و روابط ایران و پاکستان قرائت نمودند.

در ادامه برنامه آقای نورمحمد مهر استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی طی سخنانی اظهار داشتند ،دو کشور دوست و برادر  ایران و پاکستان از پییشینه تاریخی دو هزار ساله برخوردارند که در جهان نظیر آن بین هیچ کشوری  یافت نمی شود، و در زمان حکومت صفاری زبان فارسی زبان در پاکستان زبان رایج این منطقه بوده است کشف المحجوب  شیخ علی هجویری هزار سال قبل کتاب را بزبان فارسی نوشته شده است ، همچنین در طول تاریخ آثار هنری و تاریخی ادبی متعلق به ایران توسط زبان فارسی به پاکستان منتقل شده است.

وی افزود، آثار بسیاری  توسط شخصیتهای ادبی و مفاخر پاکستان بزبان فارسی نوشته شده است و فارسی مدت زمان طولانی ، زبان رسمی این منطقه بوده است و اگر بخواهیم تاریخ اجدادمان را بدانیم بدون فارسی ممکن نیست ایشان در ارتباط با جایگاه زبان فارسی  افزود، بالغ برشصت در صد واژه هاو لغات اردو را لغات فارسی تشکیل  داده است  نشان دهنده جایگاه زبان فارسی درمیان مردم پاکستان است آقای دکتر نور محمد مهردر ادامه افزود، علامه اقبال افکار خو درا از طریق زبان فارسی بیان کردند، و اقبال در اشعار خود به جوانان ایران  اشاره می کند که نشان علاقه او به ایران است و بسیاری  از ادیبان و مفاخر پاکستان کتب زیادی به فارسی نگاشته اند که نشانگر جایگاه  زبان فارسی دو این  منطقه  می باشد که بخشی از این کتب در مرکز تحقیقات زبان فارسی اسلام آباد موجود می باشد.

در ادامه آقای علی آقا نوری مسئول خانه فرهنگ راولپندی ضمن تبریک روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت  حکیم ابوالقاسم فردوسی اظهار داشتند  زبان فارسی مدیون تلاش حکیم ابوالقاسم فردوسی  بزرگترین شاعر و حماسه سرای ملی ایران است که  که اثری بزرگ  و عظیم بنام شاهنامه با 60 هزار بیت خلق کرد که کهن  ترین اثر منظوم فارسی است.

همچنین شاهنامه نبض زبان فارسی است و گنجینه ای ازخرد و دانایی می باشد. وی  افزود ، زبان فارسی میراث مشترک همه فارسی زبانان و فارسی دانان در نقاط مختلف جهان از جمله کشور پاکستان می باشد. و زبان فارسی در پاکستان دارای ریشه ای  تاریخی است که حامل مردم دوستی معارف انسان ساز و حکمت و دین بوده است.

همچنین زبان فارسی با مسابقه ای بالغ  بر یک هزار سال در منطقه پاکستان ، هزاران هنرمند، شاعر ، ادیب نویسنده و عارف در خود پناه و پرورش  داده است که به نوبه خود در گسترش زبان فارسی نقش مهم و برجتسه ای داشته اند.

وی در ادامه افزود، ارتباط و پیوند عمیقی میان زبان فارسی و اردو وجود دارد و زبان اردو که هویت ملی پاکستان می باشد ، پیوندی ناگستنی با زبان فارسی دارد و تقریبا شصت در صد واژگاه و لغات اردو را لغات فارسی تشکیل داده است و پیوند این دو زبان به جدی است که سرودملی پاکستان به استثنا یک "کا"  به زبان  فارسی است.

همچنین انبوهی از کتاب ها  و نسخه های خطی فارسی در پاکستان طی صدها سال به قلم مردم این سرزمین تالیف شده که تاریخ، فرهنگ، ادبیات، معارف دینی و احساسات و عواطف مردم پاکستان را در بردارد، که این آثار بخش مهمی از میراث فرهنگی کشور پاکستان محسوب می شود.

ایشان در ادامه گفت، علاوه برجود  بزرگان  و مفاخری از حوزه شعر و ادب، در یکصد سال اخیر ظهور متفکر و شاعر بزرگ ، علامه محمد اقبال در عرصه فکری، اجتماعی ، فرهنگی و ادبی کشور  پاکستان است که آثاری  جاویدان از خود به یادگار گذاشتند.

علامه اقبال همانطور  که موجب غناء زبان اردو گردید، زبان فارسی را تحکیم بخشید و با قریحه سرشار شاعری، زبان فارسی را برای بیان بیشتر  اندیشه های خود برگزید آقای آقا نوری در پایان با اشاره  به سرود ملی پاکستان افزود، همانطور که برای هر فارسی زبانی قابل فهم است همانقدر برای اردو زبانان نیز قابل فهم می باشد و لذا این درجه از اشتراک میان فارسی و اردو مشاهده می شود که حکایت از نزدیکی دو ملت ایران و پاکستان است و نمادی از اشتراکات وسیع اعتقادی، فرهنگی و فکری دو ملت می باشد و بواقع زبان فارسی که  پیوند عمیقی  با فرهنگ، تاریخ و ادب این سرزمین  دارد ، عامل دوستی و پیوند عمیق دو ملت ایران و پاکستان می باشد.

سخنران پایانی  این مراسم ، آقای افتخار عارف با تبریک روز پاسداشت زبان فارسی اظهار داشتند بعداز پیروزی انقلاب اسلامی رسمی بوجود آمده است که مناسبتهای  مختلف  روزهایی  را نامگذاری کرده اند از جمله روز معلم  که به یاد شهید مطهری  نامگذاری شده است ، همچنین روز زن  که مصادف با سالروز ولادت حضرت زهرا(س)  می باشد، و یا روز زبان  فارسی که بمنظور پاسداشت آن نامگذاری شده است که حرکت بسیار مثبتی می باشد و لذا ما بایستی از این ابتکار الگو بگیریم.

در جهان زبانهای محدودی وجود دارند که شعرای برجسته ای  بیش از دو یا سه نفر داشته باشند، اما زبان فارسی تنها زبانی است که حداقل پنج شاعر برجسته شامل فردوسی، مولانا، حافظ، سعدی و خیام را به جهانیان  تقدیم کرده است و درحالیکه در صد اسلام ، باجمله اعراب به کشورهای آندوره زبان آن مناطق تغییر می یافت، اما تنها کشوری که زبانش  محفوظ ماند ایران بود که زبان فارسی تغییر نیافت و جایگاه شاهنامه در ادبیات ایران بسیار برجسته می باشد و درمیان مردم از جایگاه  ویژه ای برخوردار است بطوریکه بعضی از اسامی ایرانیان از شاهنامه گرفته شده است آقای افتخار عارف در ادامه افزود، مشترکات  زیادی  بین زبان فارسی و اردو وجود دارد، و ایرانیان بیش از سایر ملل و  اقوام  به زبان خود افتخار  می کنند که این نکته بسیار ارزشمند می باشد، و در ارتباط  با  جایگاه زبان فارسی در پاکستان و شبه قاره  بایستی به بیدل اشاره نمود که یکصد و سی و دو هزار شعر سروده است که او نمونه ای از شعرای برجسته ای  هست که در این منطقه  ظهور یافتند. ایشان در پایان  خود از ابتکاری خانه فرهنگ برای برگزاری این مناسبت ارزشمند تشکر و قدردانی نمودند .

در پایان آقای دکتر کشمیری بعنوان حسن ختام این سمینار و در ارتباط با دوستی مستحکم ایران و پاکستان اشعاری به فارسی سرودند که مورد تشویق مدعوین قرار گرفتند.

در پایان این مراسم از میهمانان پذیرایی بعمل آمد.

 

 


١١:٣٤ - سه شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٠٣١    /    تعداد نمایش : ٢٩٢خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان ارتباطات اسلامی

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

film pakistan

کانال تلویزیون پاکستان

اردو خبرين

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 51106
Visitorsofday : 61
Visitorsofpage : 483989
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0000

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت