چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کتاب خانه خانه فرهنگ ا.ج.ا. راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش قرآن و وحدت اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)

همزمان باسالروز عروج ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) همایشی باعنوان قرآن و وحدت اسلامی  از دیدگاه  امام خمینی(ره) باحضور علامه محمد امین شهیدی دبیرکل حزب امت واحده، آقای آصف لقمان قاضی مشاور امیر حزب جماعت اسلامی، آقای پروفسور سیف ا... خالد عضو شورای اهل حدیث، آقای ثاقب اکبر مسئول مرکز فرهنگی البصیره و عضو شورای همبستگی پاکستان ، آقای حیدر علوی سخنگوی حزب علمای اسلام و جمع کثیری از مدعوین و علاقمندان به امام خمینی(ره) در محل خانه فرهنگ برگزار گردید.

پس از تلاوت قرآن کریم و نعت پیامبر اکرم(ص) آقای علی آقا نوری ضمن خوشامدگویی به میهمانان و مدعوین این همایش طی سخنانی اظهار داشتند، امام خمینی(ره) احیاگر معارف اسلام در قرن اخیر و یکی از تربیت شدگان مکتب قرآن کریم بودند که در تمام عمر پربرکت خویش با تاسی به قرآن نه تنها حکومت جمهوری اسلامی ایران را بنانهادند، بلکه اندیشه های این شخصیت بزرگ الهی غالباً به مرحله اجراء رسیده است، و ایشان قرآن را مظهر رحمت الهی می دانستند که همه اشخاص به قدرسعه وجودی خود و طرفیتی که دارند از آن بهره و استفاده می برند.

همچنین امام خمینی همه آحاد امت و اسلامی را به وحدت در ذیل دستورات و آموزه های قرآن کریم و ارادت و محبت به پیامبر اکرم(ص) دعوت می کردند و معتقد بودند باتوجه به مشکلات متعددی که درجهان اسلام وجود دارد، اتحاد و اخوت اسلامی امروز بیش از گذشته برای مسلمانان ضروری است.

ایشان در بخش دیگری  از سخنان خود افزودند، حضرت امام نقشه های تفرقه افکنانه از سوی قدرتهای بزرگ را نه تنها مخصوص ایران، بلکه طرح و توطئه بین المللی برای تمام کشورهای اسلامی می دانستند، و خطاب به مسلمانان جهان می گفتند بدانید که عمال وابسته به قدرتهای شیطانی بزرگ خیرخواه اسلام و مسلمانان نیستند و لذا به تبلیغات  نفاق افکنانه آنها گوش فراندهید. همچنین لازم است مسلمانان نسبت به سرنوشت یکدیگر و مصائب و مشکلاتشان اهتمام و حساسیت داشته باشند و ابراز احساسات نمایند که نمونه  بارز آن تعیین آخرین جمعه  ماه مبارک رمضان بعنوان روز قدس توسط ایشان بود که نقطه عطفی در اتحاد جهان اسلام ایجاد نمودند .

سخنران بعدی آقای علامه حیدر علوی از علمای برجسته اهل سنت  با سرودن اشعاری پیرامون وحدت مسلمین و شخصیت امام خمینی(ره) افزودند، تجلیل از شخصیت امام خمینی که مصادف با ایام ماه رمضان می باشد در واقع اقدام مثبتی است در جهت معرفی شخصیتی که برای ترویج قرآن کریم و وحدت مسلمین تلاش زیادی  نمودند،و همانطور که تلاوت قرآن کریم  در این ماه دارای ثواب زیادی است، معرفی و تبیین افکار چنین شخصیت بزرگی که تمام اقداماتش متاثر از قرآن کریم بود نیز دارای ثواب زیادی است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود افزود، قرآن برای هدایت بشر نازل شده است و هر کس به اندازه وسع خود از آن بهره می برد و امام خمینی(ره) از قرآن کریم تأسی گرفته و ضمن تأسیس حکومت جمهوری اسلامی ایران ، الگویی برای جهان اسلام شدند. همچنین امام خمینی(ره) بنیانگذار وحدت اسلامی بودند که نمونه بارزآن اعلام هفته وحدت برای نزدیکی مذاهب مختلف اسلامی بوده که اقدام بسیار ارزشمندی از سوی ایشان بود که بطور مستمر این هفته  در کشورهای اسلامی برگزار می گردد ، در ضمن اقدامات امام خمینی(ره) پیرامون وحدت مسلمین علاوه بر ایران برای سایر کشورهای اسلامی بود.

سخنران بعدی پروفسور سیف ا...خالد از جمعیت اهل حدیث پاکستان در بخشی از سخنان خود اظهار داشتند الگویی که امام خمینی پیرامون وحدت مسلمین به ما ارائه کردند بایستی آنرا ادامه دهیم و حضرت امام وحدت مسلمانان را از قرآن کریم الگو گرفتند و امت اسلامی را بمنظور یکپارچگی و وحدت ، متحد نمودند.همچنین تفکر و افکار امام برای جهان ضروری  بوده و لازم است  جهت اشاعه آن تلاش بیشتری انجام شود و اندیشه های آن حضرت برای تمامی جوامع اسلام لازم  و ضروری است .

 سخنران بعدی آقای  ثاقب اکبر نیز  در سخنان  خود افزودند ، زمانیکه  پیرامون  قرآن کریم  و وحدت اسلامی تفکر می نمائیم ، اندیشه های حضرت امام خمینی در این ارتباط در ذهنمان نقش می بندد چون ایشان بنیانگذار  وحدت و تعلیم  دهنده قرآن کریم بودند، و اگر شخصیت ایشان را در یک کلمه بخواهیم عنوان  کنیم ، آن خدا پرستی  امام می باشد .

سپس اشعاری در مدح حضرت امام سرودند که این اشعار در زمان حضور امام خمینی در فرانسه سروده شده بود و نخستین اشعار بزبان اردو در مدح امام خمینی می باشد.

آقای ثاقب اکبر افزود، علامه مرحوم مودودی بنیانگذار حزب جماعت اسلامی پاکستان از علاقمندان به حضرت امام بودند و به امام خیلی ارادت داشتند و مخالف رژیم شاهنشاهی ایران بودند که به همین خاطر از طرف دولت وقت پاکستان تحت فشار قرار گرفتند.

میهمان ویژه همایش ، آقای آصف لقمان قاضی  فرزند مرحوم قاضی حسین احمد امیر اسبق  جماعت اسلامی پاکستان در بخشی  از سخنرانی خود اظهار داشتند ، وقتیکه صحابه را به دربار نجاشی آوردند  از آنها سوال شد که این پیامبرشما چه پیامی دارد ، حضرت جعفر بن ابی طالب در پاسخ گفتند پیامبر اکرم(ص)  ما را از غلامی بندگان رهایی بخشید و مطیع  خداوند کردند و در عصر حاضر امام خمینی چنین اقدامی را برای مسلمانان انجام دادند و امام در این زمینه الگو بودند و افکار ایشان کماکان ادامه دارد.

همچنین همانطور که علامه اقبال در سروده خود نوید آمدن امام خمینی را دادند (می رسد مردی که زنجیر غلامان بشکند، دیده ام از روزن زندان شما) قیام امام خمینی منجربه هدایت جهان اسلام و آزادی و رهایی مسلمین از بیگانگان گردید.

امام(ره) به ما پیام توحید و وحدت دادند و بر عمل به مشترکات میان مذاهب اسلامی تاکید می نمودند ، و درحالیکه  مشترکات مسلمانان بسیار زیاد می باشد حیف است که آنها را رها نموده و به اختلافات جزیی توجه نمائیم و آنرا اشاعه دهیم، و امروز آنچه که درخاور میانه اتفاق  می افتد قابل تأسف و تعجب است که علت آن بی توجهی به آموزه های قرآن می باشد و بجای اینکه به اندیشه های امام خمینی عمل شود که همان گفته قرآن می باشد ، به بیگانگان توجه نموده و از آنها تبعیت می گردد.

سخنران پایانی مراسم آقای علامه امین شهیدی پیرامون شخصیت امام خمینی اظهار داشتند، شخصیت امام آنقدر  بزرگ است که اگر ما تمام وقت خود را صرف بررسی  اندیشه های بلند ایشان نمائیم باز کم است ،  امام کسی است که قرآن را از پستوهای خانه ها در آورده  و مردم را با آموزه های آن تعلیم  و تربیت نمود و قرآن تنها برای بهره برداری در ماه مبارک رمضان نمی باشد بلکه بایستی در طول زندگیهای از آن بهره ببریم و با و با اشاره  به آیاتی  از قرآن  افزودند که بایستی  در مقابل  طاغوت مقاومت کرد و آیا امریکا قدرت  شیطانی و طاغوت نیست؟  و امام (ره) معتقد بودند بایستی  با اصل قدرتهای شیطانی بزرگ برخورد شود که در نتیجه منجربه رفع بدیها می گردد . ایشان حکومت جمهوری اسلامی ایران را برمبنای توحید و آموزه های قرآن بنانهادند . ایشان می فرمودند نسل جوان را بر اساس قرآن و آموزه های قرآنی تربیت کنید تا آنها مقابل طاغوت مقاومت کنند ، این طاغوت چه در ایران باشد  و یا در سایر  کشورها  مانند فلسطین عمل به قرآن و توحید انسان را در مقابل  طاغوت محکم می نماید امروز در هر جا طاغوت است به گفته قرآن و حضرت امام ملت ایران برای  برخورد با آن اقدام نموده  و این حرکت منبعث از آموزه های قرآن و اسلام است و ملت مسلمان ایران نسبت  به سرنوشت دیگر مسلمانان جهان احساس مسئولیت می کنند ، و لذا چون قدرتهای طاغوت و شیطانی مخالف این تفکر هستند ایران را تروریست معرفی می کنند و طاغوت زمان بدنبال منافع مادی خود می باشد و سیاستهای خود را بر این اساس طراحی و اجرا می کند ، بنا براین عربستان و امریکا با اقدامات  واقعی اسلام خواهی مخالفت و مقابله می نمایند ، زیرا تقویت جوامع دینی منافع  آنها را در خطر می اندازد  لذا  در منطقه  خاور میانه از طاغویتان حمایت کرده و برعکس از ملت مظلوم  یمن ، سوریه و فلسطین نیز حمایتی صورت نمی گیرد و تنها ملت  ایران است که بطور واقعی  از مظلومین  حمایت کرده و این اقدام برمنبای اندیشه های  امام (ره) می باشد.

 

 در پایان این مراسم از مدعوین پذیرایی بعمل آمد.

 


٠٩:٠٩ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٩٥٩٤    /    تعداد نمایش : ١٦٥



خروج




جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان ارتباطات اسلامی

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

film pakistan

کانال تلویزیون پاکستان

اردو خبرين

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 51100
Visitorsofday : 50
Visitorsofpage : 483978
Onlinevisitors : 10
PageLoad : 1.9532

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت