چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کلاس فارسی خانه فرهنگ ایران راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست ادبی بمناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استادشهریار

بمناسبت گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار شاعر معاصر، نشست ادبی باحضور دکتر محمد سفیر مسئول بخش زبان فارسی دانشگاه نومل، جناب آقای دکتر کشمیری  رئیس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی و استاد زبان  فارسی دانشگاه  بین الملل اسلامی،جمعی  از اساتید زبان فارسی دانشگاهها و دانشکده های شهر اسلام آبادو راولپندی، شعراء و دانشجویان زبان فارسی  در محل خانه فرهنگ برگزار گردید.

پس از تلاوت آیاتی  چند از کلام ا... مجید ، آقای علی آقا نوری مسئول خانه فرهنگ راولپندی ضمن خیرمقدم به مدعوین اظهار داشتند. زبان فارسی بدلیل  ویژه گی ها خاص خود از جمله زیبایی و ظرافتی  که دارد قرن ها ست که در دنیاجای باز کرده و علاوه بر اینکه زبان مادری میلیونها نفر می باشد جمع بسیار زیادی را در سراسر جهان شیفته خود ساخته است ، و این زیبایی را شعرای بزرگ و جهانی همچون حافظ، سعدی، فردوسی، خیام، مولوی و دیگر شعرای بزرگ ایران در اشعار  خود بخوبی نشان داده اند همچنین در طول قرنها که از عمر ادبیات فارسی می گذرد اندیشمندان  بزرگی آثار بسیار ارزشمندی به زبان فارسی به جامعه  بشریت پیشکش کرده اند که این آثار از تنوع بسیار برخوردار  بوده از جمله شعرو هنر،داستان و افسانه، تاریخ، تفسیر قرآن، علم و عرفان و فلسفه، اخلاق می باشد.

آقای علی آقا نوری در ادامه با اشاره به روز بزرگداشت استاد شهریار گفتند، این شاعر بزرگ معاصر علاوه بر اینکه در سرودن شعر به فارسی و آذری توانمند بودند، در سرودن شعر فارسی  در گونه های مختلف تبحر داشته  و باسرودن  اشعار زیبای خود توانسته است اندیشه و احساس ایرانیان را به خوبی در اشعارخود نشان دهد و لذا شهریار در ادبیات فارسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و اساتید محترم زبان و ادبیات فارسی بایستی نسبت به بررسی و معرفی بیشتر این شاعر بزرگ  و همچنین  دیگر شعرای معاصر تلاش بیشتری نمایند .

در ادامه  برنامه آقای دکتر کمیل قزلباش استاد زبان فارسی ضمن اشاره مختصری به زندگی  استاد شهریار، اشعاری از این شاعر بزرگ در مدح مولای متقیان حضرت علی(ع) سرودند که مورد تشویق حضار قرار گرفتند .سپس آقای دکتر سید سکندر عباس مقاله خود در خصوص مقایسه اشعار استاد شهریار و افتخار عارف شاعر و ادیب پاکستانی ارائه و اشعاری از این دو شاعر سرودند.

          ایشان افزود، پیرو مرشد شهریار حافظ بود و در اشعار خود به حافظ اشاره شده است و اشعار استاد شهریار در وصف حضرت محمد(ص) و اهل بیت علیهم السلام بسیار زیبا و برجسته می باشد و بزرگترین ویژه گی شهریار این بود که به عنوان یک شاعر بزرگ وظیفه  خود را در عصر و زمان خود بخوبی شناخته و ایفا نمودند. آقای سکندر عباس در ادامه مقاله خود به تشریح دیگر ویژه گیهای این شاعر معاصر پرداختند .

          در ادامه برنامه خانم ملکه رضوانه استاد زبان فارسی دانشکده های راولپندی شعر استاد شهریار را که در وصف مادر سروده است قرائت کردند، و پس از آن خانم دکتر شگفته یاسین عباسی مقاله ای تحت عنوان تاریخ زبان و ادبیات فارسی درشبه قاره و پاکستان قرائت نموده و در بخشی از مقاله خود اظهار داشتند زمانی زبان  فارسی، زبان نوشتاری و رسمی  شبه قاره  بوده است ، و پس از استقلال پاکستان فارسی رونق گرفته و در بطور وسیع در مراکز آموزشی کشور تدریس  می گردید، و علیرغم اینکه در سالهای گذشته حضور زبان فارسی در مدارس کمرنگ گردید، اما درخانه های فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهرهای پاکستان و نیزدانشگاههای بسیاری در سراسرکشور زبان فارسی تدریس می گردد و انجمن های ادبی در طول این سالها تاسیس شده اند که در ترویج زبان فارسی فعالیت موثری دارند.

          در ادامه برنامه خانم دکتر رضیه اکبر استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی  اشعار زیبایی از مجموعه  اشعار  فارسی که اخیرا  به چاپ رسانده اند سرودند و اظهار داشتند از استاد شهریار تأثر گرفته و در وصف مادر اشعاری سروده اند. همچنین دکتر مهدی حسینی اشعار زیبایی  تحت عنوان جمال و خیال به فارسی سرودند و در آستانه ماه محرم اشعاری را در مدح حضرت امام حسین(ع) قرائت کردند.

          سخنران بعدی این نشست  استاد مظفر علی کشمیری بودند که مقاله خود را تحت عنوان "بررسی شخصیت استاد شهریار و اشعاراو" ارائه  کردند که باسرودن  اشعاری  از این شاعر معاصر  سخنان خود را به پایان رساندند.

 

سخنران پایانی و میهمان ویژه این نشست آقای دکتر محمد سفیر سرپرست بخش فارسی دانشگاه نومل باتشکر از خانه فرهنگ در خصوص برگزاری نشستهای ادبی، مقاله خود را تحت عنوان بررسی شخصیت استاد فیض احمد فیض شاعر برجسته زبان اردو و استفاده ایشان از واژه گان زبان فارسی ارائه کردند وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه بسیاری از  زبانها واژه گانی را از دیگر زبانها وام گرفته اند، در زبان اردو  نیز واژه های فارسی بسیاری وجود دارد و استاد فیض احمد فیض هم در اشعار خود واژه های فارسی بهره گرفته است و از آثار  امیر خسرو دهلوی که به زبان فارسی می باشد استفاده نمودند ، و فیض در اشعار خود از حافظ شیرازی الگو گرفته است.

 
 
 
   

 


١٢:٥٠ - سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٦١٧٩    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان ارتباطات اسلامی

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

film pakistan

کانال تلویزیون پاکستان

اردو خبرين

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 51114
Visitorsofday : 75
Visitorsofpage : 484003
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.2813

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت